مدیر کمیسیون انرژی و محیط‌زیست نظام مهندسی اصفهان گفت‌ : گواهی‌نامه سبز , ساختمان را به برند

حمدرضا طاهری اصل با بیان این‌که در کارگاه‌ها و پنل‌های برگزار شده در زمان این همایش دو روزه &#آزمون نظام مهندسی 44; چالش‌های جان دار در موضوع برچسب انرژی ساختمان , محیط‌زیست و ملزومات زیست‌محیطی آیتم بحث و نظارت قرار گرفت افزود : , مدرک طومار سبز مارک ساختمان , از طرفی کارگاه‌های تخصصی , روی نقاط ضعف و قوت مورد انتظار عامه مردم جامعه دست گذاشت .
مدیر کمیسیون انرژی و محیط‌زیست و استاندارد سازمان نظام مهندسی اصفهان پیرو بابیان این‌که مردمان هم اکنون به دنبال این هستند که معضلات اجتماعی را در ساخت و سازها برطرف نمایند اعلام کرد : مشکل ها ما مرتبط با چهار چالش حساس شامل آب , انرژی , مسائل زیست‌محیطی و دعوا تغییر‌و تحول اقلیم نظیر خشکی دریاچه ارومیه , زاینده‌رود و… است و می بایست اندیشید که چگونه می‌توان جلوی آن‌ها‌را گرفت و این مسائل را حل کرد .

گواهی‌نامه سبز مارک ساختمان
نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان

او با تاکید بر اینکه دعوا بهینه‌سازی مصرف انرژی و الزامات زیست‌محیطی بایستی در پروسه ساخت‌وسازها قضیه توجه قرار گیرد اظهار داشت : ما ۸۰ درصد قدمت خود را در ساختمان‌ها می‌گذرانیم و ۵۰درصد منابع انرژی در ساخت‌وسازها صرف میگردد . از طرفی بیشتراز ۶۰ درصد منابع و مصالح موردنیاز در بخش ساختمان و بیشتراز ۶۰درصد چوب دنیا در ساختمان مصرف می گردد .

گواهی‌نامه سبز مارک ساختمان

این مسئول بیشتر کرد : پس باید نگاه ویژه‌ای به بخش نظام مهندسی ساختمان داشته باشیم و آن را تحت عنوان پدیده‌ای ببینیم که قادر است بخش اعظمی از مشکل ها اجتماعی ما را برطرف کند .

جزئیات گواهی‌نامه ساختمان سبز

طاهری اصل همچنین در زمینه ی اقدامات اداره نظام مهندسی اصفهان در بخش انرژی تصریح کرد : با توجه به این که استان اصفهان به عنوان دبیرخانه الزامات زیست‌محیطی شورای مرکزی نظام مهندسی مرزو بوم هم است , با اعتنا به استانداردهای جهانی و داخلی موجود , مبحث ۱۹ قانون ها ملی ساختمان و آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۸ قانونی اصلاح الگوی مصرف , گواهی‌نامه‌ای به عنوان ساختمان سبز را طراحی کرده است .

او بابیان این که گواهی‌نامه سبز برند ساختمان است در‌این گواهی‌نامه به ۸ محور توجه شده که دقیقا مطابق با استانداردهای جهانی است خاطرنشان کرد : در اینجا استانداردهای جدیدی را تدوین نکرده‌ایم , بلکه استانداردهای جانور را به طور درست بومی‌سازی و استانداردهای داخلی را هم رعایت کرده‌ایم و از این ۸ محور که به عنوان لازمات زیست‌محیطی در مراحل ایجاد و بهره‌وری ساختمان مطرح می گردد , خروجی گواهی‌نامه سبز خارج آمده است .

طاهری اصل تاکید کرد : طبق گواهی‌نامه سبز با رعایت هر مورد از اصول مثل مبحث ۱۹ , بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر , سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مطلوب , سیستم‌های بهره‌وری و بازیافت آب , مصالح بازگشت‌پذیر محیط‌زیست , یک امتیاز خاص به ساختمان داده می شود و بر همین پایه مرتبه کلیدی ساختمان گزینش و به آن گواهی‌نامه ساختمان سبز اعطا می‌شود .

گواهی‌نامه سبز برند ساختمان
او با اعلام این‌که اداره نظام مهندسی این امتیازات را ارزیابی , رتبه‌دهی و جايگاه بندی میکند و با همیاری مشترک شهرداری به طور مشترک به ساختمان اعطا می شود افزود : پیامد این رویه این است که می تواند ساختمان را به یک مارک تبدیل و با ساختمان‌های شبیه مقایسه کند و فرهنگ و تمدن صرفه‌جویی را برای بهره‌برداران و ناظران image پیرو داشته باشد .

Sign In or Register to comment.